Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej sp. z o.o. w Pszczynie


Idź do treści

O projekcie

O Projekcie


Projekt „Kompleksowe przeszkolenie pracowników PIK Spółka z o.o. w Pszczynie” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt został przygotowany przez Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Spółka z o.o., jest projektem zamkniętym skierowanym do pracowników PIK Spółka z o.o. Jest odpowiedzią Spółki na potrzebę poprawy jej konkurencyjności i posiadania kompetentnego zespołu pracowników, legitymujących się wiedzą i kwalifikacjami niezbędnymi z punktu widzenia już wykorzystywanych systemów jak i przyszłych inwestycji.

Spółka dostarcza między innymi ciepło do 2,7 tysięcy mieszkań oraz do kilkudziesięciu obiektów na terenie miasta Pszczyna i do Zakładu Produkcji Wody GPW w Goczałkowicach, eksploatując system kotłowni gazowo-olejowych, który dzięki zastosowanym rozwiązaniom spełnia rygorystyczną światową normę emisyjną tzw. „Błękitnego Anioła”. Obsługiwana sieć ciepłownicza wykonana jest w tradycyjnej technologii, dlatego w najbliższych latach planuje się jej modernizację. W tym celu wybudowane zostanie ponad 5 km sieci wysokiego i niskiego parametru w technologii rur preizolowanych. Ponieważ w chwili obecnej standardem jest budowa w pełni zautomatyzowanych węzłów i sieci cieplnych konieczne okazało się przeszkolenie pracowników w zakresie ich budowy, obsługi, remontów i monitoringu. Ponadto stosowanie coraz nowocześniejszych rozwiązań systemowych i technologicznych w ciepłownictwie wymaga od pracowników posiadania i ciągłego pogłębiania specjalistycznych umiejętności. Dlatego jednym z celów strategicznych firmy jest posiadanie kompetentnego zespołu pracowników, legitymujących się wiedzą i kwalifikacjami niezbędnymi z punktu widzenia już wykorzystywanych systemów jak i przyszłych inwestycji, bo daje to przewagę konkurencyjną na rynku Jednakże brak wystarczających środków finansowych, motywacji, wiary w znaczenie szkoleń i zmiany jakie mogą one przynieść to jedne z najważniejszych przyczyn nie podejmowania przez pracowników dodatkowych form kształcenia, co wpływa negatywnie na jakość pracy w przedsiębiorstwie i jego konkurencyjność, jak i na mobilność pracowników na rynku pracy, po ewentualnej utracie zatrudnienia.

Realizacja Projektu uzasadniona jest:

  • potrzebą podniesienia kwalifikacji pracowników w zakresie nowych technologii stosowanych w budowie i eksploatacji sieci cieplnych;
  • niewystarczającymi kwalifikacjami personelu w zakresie nowoczesnych technologii, a w szczególności montażu rur preizolowanych w nowoczesnej technologii;
  • brakiem umiejętności pracowników w zakresie nadzoru nad systemem alarmowym sieci ciepłowniczej;
  • brakiem nawyku uczenia się przez całe życie oraz niewystarczającą ofertą szkoleniową wynikającą z ograniczonego w tym zakresie budżetu Spółki.


Celem głównym Projektu
jest zaktualizowanie i podniesienie kwalifikacji pracowników PIK Spółka z o.o. w zakresie nowych technologii w ciepłownictwie, tak aby poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez następujące cele szczegółowe:

  • aktualizacja/podniesienie kwalifikacji pracowników w zakresie nowoczesnych technologii w ciepłownictwie,
  • podniesienie kwalifikacji pracowników w zakresie nadzoru nad systemem alarmowym sieci ciepłowniczej,
  • kształtowanie nawyku uczenia się przez całe życie,
  • stworzenie oferty szkoleniowej dostosowanej dla pracowników przedsiębiorstwa.


W ramach projektu przeszkolonych zostanie ogółem 14 osób (2K, 12M), zatrudnionych w przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę, zamieszkałych na terenie województwa śląskiego, stanowiących kadrę zarządzającą oraz bezpośrednio związaną z budową i eksploatacją sieci ciepłowniczej. Projekt realizowany będzie w okresie od stycznia do września 2012 roku.

W Projekcie zaplanowano następujące zadania:

1. Szkolenie „Eksploatacja sieci ciepłowniczej” (zajęcia grupowe) – blok teoretyczny, którego celem jest poszerzanie oraz aktualizacja wiedzy z zakresu sposobów eksploatacji i modernizacji sieci ciepłowniczych oraz wynikających z tego korzyści ekonomicznych. Szkolenie obejmie ogólne uwagi eksploatacyjne, próby ciśnieniowe, system nadzoru, środki ostrożności, uruchamianie, zamykanie, roboty montażowe na pracujących odcinkach rurociągu, zapewnianie jakości, kontrola, eksploatacja i remonty.

2. Szkolenie „
Systemy alarmowe oraz monitoring sieci ciepłowniczej i węzłów cieplnych” (zajęcia grupowe) – blok teoretyczny, w którym przeprowadzone zostaną szkolenia z zakresu systemów alarmowych używanych do monitorowania pracy sieci ciepłowniczych i węzłów cieplnych. Uczestnikom przekazana zostanie wiedza na temat rodzajów systemów alarmowych, budowy, montażu, zdalnej kontroli, konfiguracji systemu, zdalnego odczytu liczników, komunikacji z węzłami, sterowania węzłami cieplnymi oraz monitoringiem w aspekcie efektywnego wykorzystania infrastruktury technicznej i obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

3. Szkolenie „
Najnowsze technologie w ciepłownictwie” (zajęcia grupowe) – blok teoretyczny, którego celem jest przekazanie wiedzy w zakresie najnowszych technologii w ciepłownictwie (kotłownie, paliwa, sieci ciepłownicze, węzły cieplne), projektowania sieci ciepłowniczej w oparciu o program AutoCad, aspektów prawnych oraz zarządzania jakością i środowiskiem w energetyce.

4. Szkolenie „
Montaż sieci ciepłowniczej” (zajęcia grupowe) – blok teoretyczno-praktyczny, w ramach którego będą omawianie tematy związane z montażem sieci ciepłowniczej, jej elementów oraz niezbędnych prac towarzyszących: odbiór, trans[port, składowanie rur, wykonywanie wykopów (plac budowy, wykop, otoczenie, odwodnienie wykopu), montaż rur i elementów systemu (rozmieszanie rur, przygotowanie do montażu) dopasowanie długości rur, spawanie – teoria, próby ciśnieniowe, montaż złączy, izolowanie złączy, kontrola mufy, próba szczelności płaszcza polietylowego, izolacja, pomiary po zakończeniu montażu, roboty towarzyszące (komory do armatury, punkty stałe, okresowy drenaż i odwodnienie, zasypywanie wykopuje (materiał zasypki, zagęszczanie, odtwarzanie nawierzchni: asfaltowej, brukowej i uprawna warstwa gruntu) środki ostrożności i BHP, uruchamianie (czyszczenie i płukanie rurociągu, procedura dostawa).

5. „
Dozór sieci ciepłowniczej” (zajęcia grupowe) – blok teoretyczno-praktyczny, obejmujący zadania związane z dozorem nad montażem oraz eksploatacją sieci ciepłowniczej w zakresie prób szczelności, prób ciśnieniowych, montażu rur i elementów systemu , środki ostrożności i BHP, uruchamianie i zamykanie (odpowietrzanie, odwadnianie, czyszczenie i płukanie rurociągu), system dozoru robót montażowych na pracujących odcinkach rurociągu, zapewnienie jakości wody, kontrola, eksploatacja i remonty.


Okres realizacji Projektu: 1 styczeń 2012 r. – 30 wrzesień 2012 r.
Nr projektu
WND-POKL.08.01.01-24-221/11
Wartość Projektu:
297.580,00 PLN
Beneficjent:
Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Spółka z o.o.
Realizator Projektu:
Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Spółka z o.o.




Aktualności | O Projekcie | Galeria | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego